Menu
Koszyk

Osho

Osho

Rajneesh Chandra Mohan Jain – hindi रजनीश चन्द्र मोहन जैन,

 szeroko znany również jako Bhagwan Shree Rajneesh


 


Osho był przeciwnikiem jakiegokolwiek systemu wiary. Cenił natomiast i zalecał osobistą religijność, a nie bycie wyznawcą religii – wyraźnie te rzeczy rozgraniczał. Podkreślał wartość autentycznego, osobistego doświadczenia religijnego. Ku temu doświadczeniu prowadzą (bez szczególnej kolejności): bycie świadomym, miłość, medytacja, świętowanie, twórcze działanie oraz radość i śmiech.


Mówił, że oświecenie jest naturalnym stanem człowieka, ale uwaga ludzi jest zbyt rozproszona by to zauważyć – rozproszona zwłaszcza przez nieustanne myślenie i ciągłą aktywność umysłu. Powiedział, że nie ma szczególnej różnicy pomiędzy nim a innymi ludźmi, bo podobnie jak ci, którzy nie są teraz oświeceni i on kiedyś nie był oświecony, i tak samo jak on jest oświecony dzisiaj, tak inni będą oświeceni kiedyś.


Wyrażał się bardzo sprawnie zarówno w hindi jak i w języku angielskim. Mówił o twórcach najróżniejszych tradycji duchowych: Buddzie, Krysznie, Guru Nanaku, Jezusie, Sokratesie, mistrzach zen, Gurdżijewie, jak i o sufizmie, chasydyzmie, tantrze i wielu innych. Głosił, że żaden system myślenia nie jest w stanie go zdefiniować, gdyż uważał, że żadna filozofia nie jest w stanie w pełni wyrazić prawdy.


Sam będąc doświadczonym oratorem, twierdził, że słowa nie są w stanie przekazać jego przesłania. Z drugiej strony głównym powodem, dla którego jednak mówi, jest danie możliwości zakosztowania medytacji słuchaczom.


    "Uświadamiam wam istnienie ciszy nie zmuszając was do żadnego wysiłku z waszej strony. (wma, po angielsku) To nie jest nauczanie, doktryna, wierzenie. Dlatego mogę mówić, co chcę. Jeśli chodzi o swobodę mówienia, bo jestem najbardziej wolnym człowiekiem, jaki kiedykolwiek istniał. Tego samego dnia mogę sobie zaprzeczać setki razy. Ponieważ nie jest to wykład – nie musi być spójny. To coś zupełnie innego i światu zabierze sporo czasu rozpoznanie tego, że trwa tu całkowicie inny eksperyment..."


 


Według niego "Dla tantry wszystko jest święte, nie ma niczego, co byłoby bezbożne", a cała tłumiona moralna seksualność jest daremna i jałowa, jeśli człowiekowi nie dana jest możliwość transcendencji seksu poprzez doświadczenie go całkowicie i świadomie. W 1985 r. powiedział dla bombajskiego tygodnika Illustrated Weekly:


    "Nigdy nie żyłem w celibacie. Jeśli ludzie w to wierzą, jest to tylko ich głupota. Zawsze kochałem kobiety – możliwe, że kobiety bardziej niż kogokolwiek innego. Spójrzcie na moją brodę: zrobiła się siwa tak szybko, bo żyłem tak intensywnie, że skompresowałem w pięćdziesięciu, prawie dwieście lat życiaOsho powiedział również, że jedyna rzecz, którą w swoich wykładach traktuje serio, to dowcipy – one są najważniejsze, a wszystko inne to tylko duchowe pogaduszki


Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Osho_(Bhagwan_Shree_Rajneesh)

Żyj, spaceruj, kochaj, śpij, jedz, weź kąpiel. Bądź totalny. Pozwól się dziać wszystkiemu. Po prostu bądź. I nie usiłuj rozumieć, ponieważ wysiłek podjęty w tym celu, wysiłek podjęty z zamiarem zrozumienia, stwarza problemy. Stajesz się podzielony. Nie twórz problemów, bądź.  Dlatego zen nazywa..
25.00 zł
ŻZbiór medytacji i ćwiczeń relaksacyjnychPoznaj siebie, zrozum własne ciało i umysł, a odnajdziesz drogę do innych.Kolejna kultowa książka jednego z największych przewodników duchowych współczesności. Dowiesz się z niej, jakie korzyści przynosi medytacja. Osho uzmysłowi Ci, że aby docenić raj, najpi..
27.00 zł
Pomijając prawdy bezczasowe, faktem jest, że Osho ćwiczył się w biegłości nie robienia butów czy mebli, ale w wyrażaniu siebie poprzez słowa. Zarówno jego przyjaciele, jak i przeciwnicy zgodnie twierdzą, że Osho czyni to z niezwykłą elokwencją, wglądem i humorem. Ta książka daje wspaniały wgląd..
32.00 zł
Nie bądź reformatorem, nie próbuj uczyć innych, nie próbuj ich zmieniać. Jeśli ty się zmienisz, będzie to wystarczające przesłanie. Zawsze słuchaj wewnętrznego głosu i niczego poza nim. Są wokół ciebie tysiące pokus, ponieważ wielu ludzi zachwala swój towar. Świat to supermarket, każdy jest zaintere..
22.00 zł
Dhammapada składa się z 423 wersów podzielonych na 26 rozdziałów i zawiera zbiór moralnych mów Buddy, które do dziś cieszą się niesłabnącym powodzeniem. Wielokrotnie także były wydawane w zachodnim kręgu kulturowym.    Osho nazywa niezrównane sutry Dhammapady Buddy „Księga ksiąg”. Wyj..
38.00 zł
Dojrzałość. Odpowiedzialność bycia sobą - OSHO
Chwilowo brak
To bardzo dziwny świat. To jakby miejsce odosobnienia dla szaleńców. Jeżeli w tym domu wariatów staniesz się uważny i świadomy swego wewnętrznego ja, jesteś błogosławiony Żyjemy w kulturze, w której rządzi kult młodości. Medycyna estetyczna i farmakologia pomagają nam na jakiś czas zapomnieć o ..
22.00 zł
Książka, która trafia w sedno podstawowych ludzkich obaw. Dlaczego nie możemy po prostu być szczęśliwi i zadowoleni?Wygląda na to, że posiadamy całą wiedzę potrzebną do rozwiązania naszych problemów. Jednak mimo to one nigdy nie zostają rozwiązane, a nawet się pogłębiają. Co jest przyczyną naszej po..
39.00 zł
„Nigdy nie zdradzaj ziemi. Nawet gdy będziesz u szczytu sławy, nie zapominaj o niej; ona jest twoją matką. I nie zapominaj o ludziach. Może wyrządzili ci krzywdę, może byli wrogami. Może próbowali na wiele sposobów cię zniszczyć; mogli cię ukrzyżować, ukamienować lub zatruć – ale nie zapominaj o nic..
23.00 zł
Nie potrzebujesz żadnego zbawienia. Potrzebujesz tylko lekkiego wstrząsu, by się obudzić. Nie potrzebujesz kapłanów. Potrzebujemy ludzi przebudzonych, bo tylko oni mogą wstrząsnąć tymi, którzy śpią. Ludzkość musi uwolnić się od poczucia winy, od koncepcji grzechu i czynienia pokuty. Ewangelia T..
47.00 zł
Wchodzimy w piękny świat nie-umysłu mistrza zen. Sosan jest trzecim patriarchą zen. Nie wiadomo o nim zbyt wiele. Tak powinno być, bo historia zapisuje tylko przemoc, nie zapisuje ciszy, nie jest w stanie. Wszystkie zapisy dotyczą gwałtownych wydarzeń. Gdy ktoś staje się naprawdę cichy, znika z wsze..
29.00 zł
Medytacja działa wstecz: po prostu usuwa szkody, niszczy choroby. A kiedy choroba ustępuje, wasze dobre samopoczucie utrzymuje się samo z siebie..    Jak w twórczy sposób zmierzyć się z wyzwaniami zmieniającego się świataOSHO przekonuje, że najlepszą metodą usprawnienia inteligencji n..
23.00 zł
Człowiek mądry dąży do harmonii pomiędzy głową, sercem i ciałem. Ta harmonia umożliwia odkrycie źródła życia, środka, duszy. To najwspanialsza ekstaza z możliwych - nie tylko w świecie ludzi, ale i w całym wszechświecie; nie da się osiągnąć więcej..    Książka proponuje wiele ćwiczeń ..
22.00 zł
Wyświetlono: 1 do 12 z 62 (6 stron)
Używamy plików cookie's zapisywanych w pamięci przeglądarki. Informacje na TEJ STRONIE