Sūryanamaskāra dosłownie oznacza powitanie słońca ⮕ Słońce jest duszą i źródłem wszelkiego życia



Surya Namaskar lub Powitanie Słońca to praktyka jogi jako ćwiczenie obejmujące płynną sekwencję około dwunastu powiązanych asan . Sekwencja asan została po raz pierwszy odnotowana jako joga na początku XX wieku, chociaż podobne ćwiczenia były stosowane w Indiach już wcześniej, na przykład wśród zapaśników . Podstawowa sekwencja obejmuje przejście ze stojącej pozycji do pozycji psa z głową w dół i do góry , a następnie powrót do pozycji stojącej, ale możliwych jest wiele wariantów.

Zestaw 12 asan jest poświęcony hinduskiemu bóstwu słonecznemu, Suryi . W niektórych tradycjach indyjskich pozycje są powiązane z inną mantrą .Dokładne pochodzenie Powitania Słońca jest niepewne, ale sekwencja ta została spopularyzowana na początku XX wieku przez Bhawanrao Shriniwasrao Pant Pratinidhi , Radżę Aundh , i przyjęta do jogi przez Krishnamacharyę w Pałacu Mysore, gdzie zajęcia Powitania Słońca, wówczas nie uważane za jogę, odbywały się obok jego jogasali. Pionierzy jogi nauczani przez Krishnamacharyę, w tym Pattabhi Jois i BKS Iyengar , uczyli swoich uczniów na całym świecie przejść między asanami pochodzącymi z Powitania Słońca. 



Założyciel Ashtanga Vinyasa Yoga , K. Pattabhi Jois , stwierdził, że „Nie ma Ashtanga jogi bez Surya Namaskara, która jest ostatecznym pozdrowieniem dla boga Słońca”...a mata surja jest dedykowaną matą do tej praktyki . Jogin może opracować spersonalizowaną rozgrzewkę jogi jako surya-namaskar, aby poprzedzać swoją praktykę asan ツ

 

Krishnamacharya znał Powitanie Słońca, ponieważ regularne zajęcia odbywały się w sali przylegającej do jego Yogasali w pałacu Radży Mysore.  Znawca jogi Mark Singleton stwierdza, że ​​„Krishnamacharya miał uczynić płynne ruchy sūryanamaskār podstawą swojego stylu jogi Mysore ”.  Jego uczniowie, K. Pattabhi Jois, który stworzył współczesną Ashtanga Vinyasa Yoga , oraz BKS Iyengar, który stworzył Iyengar Yoga , obaj nauczyli się Powitania Słońca i płynnych ruchów vinyasa pomiędzy asanami od Krishnamacharyi i stosowali je w swoich stylach jogi. Pionierzy jogi nauczani przez Krishnamacharyę, w tym Pattabhi Jois i BKS Iyengar , uczyli swoich uczniów na całym świecie przejść między asanami pochodzącymi z Powitania Słońca.



Ikonografia Suryi jest często przedstawiana jako jadący na rydwanie zaprzężonym w konie, często w liczbie siedmiu, które reprezentują siedem kolorów widzialnego światła i siedem dni tygodnia.
Surya jest przedstawiany z czakrą, interpretowaną również jako Dharmachakra . Surya jest władcą Simhy (Lwa), jednej z dwunastu konstelacji w systemie zodiaku hinduskiej astrologii .
Najstarsze zachowane hymny wedyjskie, takie jak hymn 1.115 Rigwedy , wspominają Surję ze szczególnym szacunkiem dla „wschodzącego słońca” i jego symboliki jako rozpraszającego ciemność, tego, który wzmacnia wiedzę, dobro i wszelkie życie...a szacunek dla wszelkiego przejawu życia nazywa się praktyką ahimsy!

.

źródło strony:  wikipedia




The Flow of Breath | Ashtanga Yoga Demo | Ty Landrum


Fragmenty utworu opublikowano na prawach cytatu, pastiszu oraz do celów edukacyjnych. Wszystkie prawa należą do Wszechświata oraz do kreatora zdarzeń. Opublikowane fragmenty służą jedynie zapoznaniu czytelnika z treścią książki, której fizycznie w internecie nie może przejrzeć - tak jak to ma miejsce w ksiegarniach. Umożliwiamy jedynie dokonanie świadomych zakupów w internecie, pozwalajac zapoznać sie gruntownie z kupowanym produktem, aby uniknąć późniejszych rozczarowań.