Menu
Koszyk

Duchowość

Duchowość

Duchowość – pojęcie wieloznaczne, kojarzone albo z działaniem sił nadnaturalnych, albo ze szczególnym (często z wartościującym epitetem "wyższy") wymiarem psychiki; może też być pojmowana w sposób łączący powyższe dwa sposoby, traktując wymiar duchowy jako należący do sfery nadnaturalnej.


Literatura na temat duchowości odzwierciedla głównie trzy, jak dotąd trudne do oddzielenia, obszary refleksji, badań i praktyki: teologiczny, filozoficzny i psychologiczny

Częstym elementem doświadczeń duchowych jest mistycyzm, przejawiający się w postaci różnych stanów zmienionej świadomości. Owoce mistycyzmu to m.in. wyższy poziom rozwoju wewnętrznego, specyficzna twórczość (mistyka) oraz rozmaite, niekiedy zdumiewające, dokonania


Inteligencja duchowa naturalna, biologiczna oraz powszechna zdolność gatunku ludzkiego do adaptacji poprzez integrowanie przeżywanych doświadczeń i nadawanie im uogólniającego sensu. Inteligencja duchowa to praktyczna manifestacja duchowości.

Zdaniem Iana Marshalla i Danah Zohar (2001) przejawem inteligencji duchowej jest myślenie jednoczące posiadające swoją neurofizjologiczną podstawę w postaci odkrytych przez Wolfa Singera i Charlesa Graya tzw. fal gamma- czyli oscylacji o częstotliwości 40 Hz obejmujących różne, odległe od siebie ośrodki mózgu, których intensywność wzrasta podczas integrowania percypowanych bodźców oraz medytacji (doświadczanych subiektywnie jako poczucie jedności rzeczywistości). Oznaczona skrótowo jako SQ (Spiritual Quotient), jest trzecim rodzajem zdolności inteligencji obok IQ (skrót oznacza iloraz inteligencji, powszechnie stosowany wskaźnik inteligencji racjonalnej) i EQ (inteligencja emocjonalna).


Na inteligencję duchową w tym rozumieniu składają się następujące czynniki:


1) zdolność do transcendencji


2) zdolność do przekraczania granic fizyczności


3) zdolność odczuwania jedności życia i nawiązywania łączności z ludzkością, której nic nie może zagrozić, nawet śmierć


4) umiejętność doświadczenia podwyższonych stanów świadomości w tym:


a) świadomość istnienia rzeczywistości ostatecznej, przyjmującej formę jedności, w której zanikają wszelkie bariery, zaś wszelkie obiekty włączone zostają w tę całość


b) doświadczanie społecznych i psychologicznych korzyści związanych z osiąganiem tych stanów


5) umiejętność nadawania świętości codziennym wydarzeniom, relacjom z innymi, obowiązkom


6) umiejętność wykorzystywania zasobów duchowych do rozwiązywania codziennych problemów


Na podstawie źródła z Wikipedii

W obecnym, zwrotnym czasie, przełomowym w historii, kiedy ta planeta i wszystkie żyjące na niej formy stanęły twarzą w twarz z totalnym niebezpieczeństwem, przybywa pomoc zesłana przez wyższe źródła świadomości.Liczne wielkie dusze inkarnują na Ziemi, aby wskazać drogę wyjścia ludzkim istotom, tak b..
20.00 zł
Jeżeli próbujesz poznać cokolwiek bez odkrycia prawdy o sobie samym, twoja wiedza nie może być w żaden sposób wiedzą prawdziwą.Śri Ramana Maharishi to jeden z najważniejszych współcześnie żyjących nauczycieli duchowych, wymienianych jednym tchem obok Anthony’ego de Mello, Eckharta Tolle oraz Krishna..
44.00 zł
Książka Budda i miłość opowiada o tym, jak dla dobra wszystkich wykorzystać wewnętrzny nadmiar pojawiający się w pełnym radości związku i samemu dzięki temu wzrastać. Głęboka miłość, wolna od obaw i oczekiwań, z pewnością uszczęśliwia oboje partnerów. Lama Ole Nydahl pisze jednak: „Chociaż, jak wszy..
39.00 zł
Wywiad rzeka z Lamą Ole Nydahlem, pierwszym Europejczykiem, który otrzymał pełen przekaz nauk buddyzmu tybetańskiego i jako Lama przeniósł je na Zachód. To jednocześnie fascynująca opowieść o naszym umyśle, jego ogromnym potencjale, a w szczególności doskonałych właściwościach: nieustraszonej mądroś..
32.00 zł
Całkowicie inny sposób życia - Jiddu Krishnamurti
2-3 dni
W osiemnastu dialogach rozmówcy poruszają następujące kwestie:    Wiedza i przemiana człowieka    Wiedza i konflikt w stosunkach międzyludzkich    Czym jest porozumiewanie się z innymi?    Co oznacza bycie odpowiedzialną istotą ludzką? ..
26.00 zł
Cud uważności  Prosty podręcznik medytacji - Thich Nhat Hanh
2-3 dni
"Uważność jest cudem - jak mówi tradycja buddyjska - dzięki któremu poznajemy siebie samych. Potrzebujemy spokoju serca i samokontroli, jeśli chcemy, aby nasze wysiłki przynosiły dobre rezultaty. Jeśli bowiem tracimy samokontrolę, pozwalamy niecierpliwości i złości zakłócić naszą pracę, to odbieramy..
29.00 zł
Czakra i aura. Diagnoza przyszłości - Ellen Grasse
Chwilowo brak
Książka ta ma zaznajomić ze specyficzną wiedzą i zarazem stanowić praktyczny poradnik zdrowotny. Materiały do niej powstały w niezwykły sposób - są owocem długoletnich obserwacji i kontaktów w dziedzinie, która nadal jeszcze u wielu ludzi budzi uśmieszek niedowierzania. Tymczasem wszystkich otaczają..
28.00 zł
Bohaterem tej opowieści jest Walter Russell (1871-1963), niezwykły człowiek, który pomimo braku formalnego wykształcenia był malarzem, pisarzem, rzeźbiarzem, muzykiem i architektem, zajmował się filozofią, fizyką i chemią, a także sformułował fizyczną teorię powstania i funkcjonowania wszechświata. ..
20.00 zł
Droga Icemana to książka legendarnego Wima Hofa – holenderskiego rekordzisty i guru sprawności fizycznej. Hof, znany również jako Iceman, do perfekcji opanował kontrolowanie swojego organizmu i wypracował ponadprzeciętną odporność na niskie temperatury. Jego niekonwencjonalne metody treningowe pozwa..
39.00 zł
Duchowe nauki Awatarów. Pradawna mądrość dla Nowego Świata Oto nauki wielkiego Awatara – Boga, Istoty Najwyższej, które przekazuje jego posłaniec, emisariusz i ambasador – przewodnik duchowy Jeffrey Armstrong. Dzieli się on z nami najgłębszą wiedzą przodków, mądrością starców z rdzennych kultur i wi..
30.00 zł
Książka ta poświęcona jest sztuce życia oraz wiedzy jogicznej, która daleko wykracza poza najlepiej znaną nam na Zachodzie hatha-jogę, czyli wykonywanie asan. Pomoże nam ona pokierować sobą w codziennym życiu i poprawić relacje z ludźmi.Praktyczne porady, które autor oferuje Czytelnikom skłaniającym..
27.00 zł
Książka ta jest jednym z nielicznych dokumentów opisujących życie jednej z najbardziej tajemniczych postaci Indii - Sai Baby z Shirdi. Autor dziennika, Śri Khaparde, po raz pierwszy zatrzymał się w tym aśramie w roku 1910 i pozostał tam przez siedem dni; po raz drugi - w roku 1911 - przebywał w Shir..
20.00 zł
Wyświetlono: 1 do 12 z 91 (8 stron)
Używamy plików cookie's zapisywanych w pamięci przeglądarki. Informacje na TEJ STRONIE