Menu
Koszyk

Duchowość

Duchowość

Duchowość – pojęcie wieloznaczne, kojarzone albo z działaniem sił nadnaturalnych, albo ze szczególnym (często z wartościującym epitetem "wyższy") wymiarem psychiki; może też być pojmowana w sposób łączący powyższe dwa sposoby, traktując wymiar duchowy jako należący do sfery nadnaturalnej.

Literatura na temat duchowości odzwierciedla głównie trzy, jak dotąd trudne do oddzielenia, obszary refleksji, badań i praktyki: teologiczny, filozoficzny i psychologiczny
Częstym elementem doświadczeń duchowych jest mistycyzm, przejawiający się w postaci różnych stanów zmienionej świadomości. Owoce mistycyzmu to m.in. wyższy poziom rozwoju wewnętrznego, specyficzna twórczość (mistyka) oraz rozmaite, niekiedy zdumiewające, dokonania

Inteligencja duchowa naturalna, biologiczna oraz powszechna zdolność gatunku ludzkiego do adaptacji poprzez integrowanie przeżywanych doświadczeń i nadawanie im uogólniającego sensu. Inteligencja duchowa to praktyczna manifestacja duchowości.
Zdaniem Iana Marshalla i Danah Zohar (2001) przejawem inteligencji duchowej jest myślenie jednoczące posiadające swoją neurofizjologiczną podstawę w postaci odkrytych przez Wolfa Singera i Charlesa Graya tzw. fal gamma- czyli oscylacji o częstotliwości 40 Hz obejmujących różne, odległe od siebie ośrodki mózgu, których intensywność wzrasta podczas integrowania percypowanych bodźców oraz medytacji (doświadczanych subiektywnie jako poczucie jedności rzeczywistości). Oznaczona skrótowo jako SQ (Spiritual Quotient), jest trzecim rodzajem zdolności inteligencji obok IQ (skrót oznacza iloraz inteligencji, powszechnie stosowany wskaźnik inteligencji racjonalnej) i EQ (inteligencja emocjonalna).

Na inteligencję duchową w tym rozumieniu składają się następujące czynniki:

1) zdolność do transcendencji

2) zdolność do przekraczania granic fizyczności

3) zdolność odczuwania jedności życia i nawiązywania łączności z ludzkością, której nic nie może zagrozić, nawet śmierć

4) umiejętność doświadczenia podwyższonych stanów świadomości w tym:

a) świadomość istnienia rzeczywistości ostatecznej, przyjmującej formę jedności, w której zanikają wszelkie bariery, zaś wszelkie obiekty włączone zostają w tę całość

b) doświadczanie społecznych i psychologicznych korzyści związanych z osiąganiem tych stanów

5) umiejętność nadawania świętości codziennym wydarzeniom, relacjom z innymi, obowiązkom

6) umiejętność wykorzystywania zasobów duchowych do rozwiązywania codziennych problemów

Na podstawie źródła z Wikipedii

 

Babaji przesłanie z himalajów - Maria Gabriele Wosien
Nowość
W obecnym, zwrotnym czasie, przełomowym w historii, kiedy ta planeta i wszystkie żyjące na niej formy stanęły twarzą w twarz z totalnym niebezpieczeństwem, przybywa pomoc zesłana przez wyższe źródła świadomości.Liczne wielkie dusze inkarnują na Ziemi, aby wskazać drogę wyjścia ludzkim istotom, tak b..
20.00 zł
Jeżeli próbujesz poznać cokolwiek bez odkrycia prawdy o sobie samym, twoja wiedza nie może być w żaden sposób wiedzą prawdziwą.Śri Ramana Maharishi to jeden z najważniejszych współcześnie żyjących nauczycieli duchowych, wymienianych jednym tchem obok Anthony’ego de Mello, Eckharta Tolle oraz Krishna..
44.00 zł
Droga Icemana. Metoda Wima Hofa. Ćwiczenia oddechowe, trening z zimnem oraz praca z umysłem
Nowość
Droga Icemana to książka legendarnego Wima Hofa – holenderskiego rekordzisty i guru sprawności fizycznej. Hof, znany również jako Iceman, do perfekcji opanował kontrolowanie swojego organizmu i wypracował ponadprzeciętną odporność na niskie temperatury. Jego niekonwencjonalne metody treningowe pozwa..
39.00 zł
Duchowe nauki Awatarów. Pradawna mądrość dla Nowego Świata Oto nauki wielkiego Awatara – Boga, Istoty Najwyższej, które przekazuje jego posłaniec, emisariusz i ambasador – przewodnik duchowy Jeffrey Armstrong. Dzieli się on z nami najgłębszą wiedzą przodków, mądrością starców z rdzennych kultur i wi..
30.00 zł
Duchowe systemy jogi i ich odwieczne praktyki - S. K. Das
Nowość
Książka ta poświęcona jest sztuce życia oraz wiedzy jogicznej, która daleko wykracza poza najlepiej znaną nam na Zachodzie hatha-jogę, czyli wykonywanie asan. Pomoże nam ona pokierować sobą w codziennym życiu i poprawić relacje z ludźmi.Praktyczne porady, które autor oferuje Czytelnikom skłaniającym..
27.00 zł
Dziennik z podróży do Sai Baby z Shirdi - G S Khaparde
Nowość
Książka ta jest jednym z nielicznych dokumentów opisujących życie jednej z najbardziej tajemniczych postaci Indii - Sai Baby z Shirdi. Autor dziennika, Śri Khaparde, po raz pierwszy zatrzymał się w tym aśramie w roku 1910 i pozostał tam przez siedem dni; po raz drugi - w roku 1911 - przebywał w Shir..
20.00 zł
Dziesięć przykazań jogi - Paramahamsa Prajnanananda
Nowość
W Dziesięciu Przykazaniach Jogi Paramahamsa Prajnanananda wyjaśnia pochodzenie i znaczenie głównych kroków na Scieżce oświecenia, zaczynając od pierwszej ścieżki samodyscypliny - jamy i nijamy, a kończąc na ostatniej - poddaniu sie boskości - iszwara pranidhana. Dzięki jasnym wyjaśnieniom abstrakcyj..
35.00 zł
Dzogczen, inaczej Wielka Doskonałość, to kwintesencja duchowych tradycji Tybetu. Jego synonimem jest Ati joga, która — wedle njingmapy, najstarszej szkoły buddyzmu tybetańskiego — stanowi najwyższy z dziewięciu pojazdów buddyzmu. Według nauk dzogczen, nasz naturalny stan jest samodoskonały od samego..
38.00 zł
Współczucie nadaje naszemu życiu sens. Jest źródłem trwałego szczęścia i radości. I fundamentem dobrego serca - serca, które pobudza do niesienia pomocy innym. Poprzez dobroć, czułość, szczerość, uczciwość i sprawiedliwość wobec innych przysparzamy szczęścia sobie samym. [...] Nie da się zaprzeczyć,..
18.00 zł
Inżynieria wnętrza. Z joginem po radość życia - Sadhguru Jaggi Vasudev
Nowość
Inżynieria wnętrza to intrygująca książka przedstawiająca sprawdzone metody, które rewolucjonizują sposób postrzegania i myślenia. Autor korzysta z wielowiekowych doświadczeń jogi, przekazywanych przez kolejnych mistrzów, pokazuje pułapki umysłu i opisuje ćwiczenia ułatwiające osiągnięcie autentyczn..
39.00 zł
Klejnot Wschodu - Andrzej Babkiewicz
Nowość
Jesteśmy szczęśliwi oddając w ręce czytelnika książkę rzucającą promień światła na klejnot mądrości Wschodu. Ów klejnot to Wedy, święte księgi, które w Indiach nazywane są cintamani, czyli klejnotem myśli.Stare przekazy twierdzą, że cintamani posiada szczególny dar spełniania pragnień. Księgi Wed op..
21.00 zł
Kroniki Akaszy. Jedyna prawdziwa miłość - Gabrielle Orr
Nowość
Znajdź odpowiedzi na swoje życiowe pytaniaKroniki Akaszy są źródłem wiedzy, mądrości i bezwarunkowej miłości. Naucz się z nich korzystać, a znajdziesz odpowiedzi, których poszukujesz. Uzdrowienie, za którym tęsknisz, a zarazem wszechobejmująca miłość doprowadzą cię do rozkwitu.Metoda Gabrielle Orr c..
27.00 zł
Wyświetlono: 1 do 12 z 74 (7 stron)
Używamy plików cookie's zapisywanych w pamięci przeglądarki. Informacje na TEJ STRONIE