Menu
Koszyk

Magia

Magia

Magia, czary – ogół wierzeń i praktyk opartych na przekonaniu o istnieniu sił nadprzyrodzonych, które można opanować za pomocą odpowiednich zaklęć i określonych czynności.

Osoba zajmująca się magią (mag, czarownik, szaman) stosuje różnorakie gesty, wypowiada zaklęcia (inkantacje) i wykonuje czynności o cechach rytuału mające dać mu władzę nad siłami nadprzyrodzonymi, i które w jego przekonaniu umożliwiają mu kształtowanie rzeczywistości.
Słowo 'magia' pochodzi pierwotnie od Magów (staroperskie maguš, gr.μάγος), astrologów-kapłanów zoroastryzmu z ludu Medów. W okresie hellenistycznym, greckie μάγος (magos) mogło być używane jako przymiotnik, lecz przymiotnik μαγικός (magikos, łac. magicus) również jest potwierdzony jako używany w I wieku (Plutarch), typowo występujący w rodzaju żeńskim, w sformułowaniu μαγική τέχνη (magike techne, łac. ars magica) "magiczna sztuka". Słowo magic weszło w użytek w języku angielskim pod koniec XIV wieku., pochodząc od starofrancuskiego słowa magique.

Istnieje wiele rozbieżności w pojmowaniu różnicy pomiędzy białą a czarną magią. Większość współczesnych magów, szczególnie należących do zachodniego kręgu kulturowego, żadnemu rodzajowi magii nie przypisuje kolorów, twierdząc, że magia jest tylko narzędziem, a sposób jej wykorzystania zależy tylko od woli maga (to mag może być "czarny" lub "biały", a nie jego narzędzie).

W kulturze popularnej biała magia to zwykle magia, która wykorzystywana jest do dobrych celów i dobrymi sposobami, zaś czarna magia służy złu, wykorzystywania jest do niecnych zamiarów i zwykle wiąże się z wykonywaniem jej na mroczne sposoby.

Model energetyczny

Model ten jest prawdopodobnie niewiele nowszy niż model duchowy. Zakłada on, że świat widzialny przeniknięty jest wszechobecną energią życiową, nazywaną różnie w różnych kulturach: prana, qi, ki, mana, vril, a w Europie: vis vitalis, fluid magnetyczny itd. Procesy zachodzące w świecie widzialnym są według tego modelu efektem działania owych energii subtelnych, zaś działania magiczne polegają na takim manipulowaniu obiegiem energii, by wytworzyć pożądany efekt w makroskali. Podobnie jak w poprzednim modelu, również tutaj znajduje zastosowanie magiczny trans wyciszający część umysłu posługującą się logiką, tak by mag postrzegał i działał wyłącznie intuicyjnie.

Model ten jest wykorzystywany przede wszystkim przez wschodnie systemy magiczne i okultystyczne: Hunę, większość odmian jogi, tradycyjną chińską medycynę i Feng shui, Reiki, a także sztuki walki, przede wszystkim Taijiquan i Qigong. W tradycji Zachodu model ten pojawia się po raz pierwszy u Mesmera w jego koncepcji magnetyzmu zwierzęcego, a następnie w teozofii Bławatskiej. Na szeroką skalę został spopularyzowany przez ruch New Age.

Magowie stosujący model informacyjny (nazywani czasem "cybermagami") w swej praktyce nie posługują się magicznym transem, co odróżnia ich od pozostałych magów. Raczej w normalnym stanie umysłu posługują się centrami magazynowania i przetwarzania informacji (mózg i czakry wzdłuż kręgosłupa). Wierzą, że z ich pomocą nadają kierunek przepływowi informacji, która w pożądany sposób kształtuje kosmiczną energię. W odróżnieniu od innych systemów magii, tutaj informacja nie zużywa się, lecz jest kopiowana między systemami energetycznymi.

Tak więc mimo nowoczesnego wizerunku wydaje się, że model ten jest pochodną modelu energetycznego. Cybermag oprócz praktycznej wiedzy na temat programowania i administrowania systemami informatycznymi powinien być też biegły w medytacji i jakiejś technice rozwijającej system energetyczny, na przykład w Jodze.

 

Na podstawie źródła wikipedii

 

 

Rozwój współczesnych nauk przyrodniczych wymaga rozwoju całego szeregu podstawowych problemów naukowych. Celem niniejszej książki jest właśnie rozpatrzenie tych problemów. Już dziś istnieją podstawy, by sądzić, że zbadanie zjawisk parapsychologicznych, pomoże nauce w spenetrowaniu zagadkowego świata..
17.00 zł
format A5 150 stronKim jest człowiek? Jaką rolę odgrywa w jego rozwoju pamięć, śmiech, wiedza i miłość? I jakie stany transowe towarzyszą mu w drodze ku prawdzie o jego własnej istocie? W szesnastu Krótkich esejach o Prawdzie Aleister Crowley opisuje ezoteryczną anatomię istoty ludzkie..
25.00 zł
Analiza psychometryczna - Max Freedom Long
Nowość
W kolejnym tomie cyklu poświęconego nauce dawnych kapłanów polinezyjskich Autor prezentuje ciekawy sposób praktycznego wykorzystania elementów ich wierzeń.Analiza psychometryczna jest opartą na odkryciach Huny metodą pomiaru inteligencji człowieka oraz rozpoznawania cech jego osobowości. Za pomocą p..
20.00 zł
Atlantyda. Zaginiony kontynent - Aleister Crowley
Chwilowo brak
Czym jest magia seksualna i jaki ma ona związek z Atlantydą? Jeśli nie wiecie, a jesteście ciekawi, sięgnijcie po tę powieść Opowieści o Atlantydzie od dwóch i pół tysiącleci rozpalają wyobraźnię poszukiwaczy cudownych krain, które kuszą perspektywami wielkiego powrotu do nowego, lepszego św..
25.00 zł
Ayahuasca: święte pnącze duchów - Ralph Metzner
Chwilowo brak
Ayahuasca, tajemniczy wywar z roślin rosnących w Amazonii, należy do najpotężniejszych substancji wywołujących wizje. Jednocześnie zawiera w sobie potencjał leczniczy, od tysiącleci wykorzystywany przez południowoamerykańskich szamanów Niniejsza książka, opracowana przez Ralpha Metznera, świ..
35.00 zł
Osobliwością gatunku ludzkiego wydaje się jego zdziwaczenie. Przyrodzona nam wyobraźnia sprawia, że nieustannie zbaczamy z wyznaczanych nam przez normy i zwyczaje społeczne torów, rozbijając się o bariery kodeksów moralnych, przekonań i oczekiwań. Żyjemy w jednym wielkim gabinecie osobliwości, który..
9.00 zł
Jeśli istnieje jakiś kartograf odmiennych stanów świadomości, tworzący wyśmienite mapy autostrad i wiejskich ścieżek, którymi przebiegają podróże wewnętrzne, jest nim John Lilly, posiadający niebywałą umiejętność łączenia nauki i mistycyzmu - Psychology Today „Doznania mistyczne, odmienne st..
48.00 zł
Christine Stecher - Mantry Mowa bogów
Chwilowo brak
Czym są mantry?Od kiedy tylko pojawiło się słowo, mantra jest postrzegana jako narzędzie myślenia i działania umysłowego. Słowo mantra pochodzi z sanskrytu i składa się z sylab: man (umysł, myślenie) i tra (narzędzie, instrument). Sylaba, słowo, jedno lub kilka zdań czy też fragment świętych pis..
25.00 zł
Czerwona bogini to piękna, kontrowersyjna, zmuszająca do myślenia książka będąca owocem wieloletnich poszukiwań mrocznego przedmiotu pożądania. – Mogg Morgan, twórca wydawnictwa Mandrake of Oxford „Babalon to bogini powstała z gęstych wizji biblijnej księgi Objawień. Bogini pojawiająca się j..
34.00 zł
Książka ta w błyskawicznym czasie stała się biblią rewolucji psychodelicznej, czyniąc z jej autorów najważniejszych rzeczników nowego paradygmatu Niektóre książki inspirują lub irytują. Niektóre książki zmieniają świat. Takie jest właśnie Doświadczenie psychodeliczne Timothy’ego Leary’ego, R..
38.00 zł
"Co by było, gdybyś zasnął? I gdybyś miał sen? A w tym śnie udałbyś sie do nieba i tam zerwał dziwny i piękny kwiat? A po obudzeniu trzymałbyś w dłoni ten kwiat? To co? Co wtedy?"Coleridge"Nasze dzisiejsze pojęcie o absolutnym przebiegu czasu, zgodnie z obowiązującymi obecnie prawami fizyki,..
12.00 zł
"Kapłanka podniosła ręce i wzywając moce z dalekich wymiarów weszła w głęboki trans. Ci, którzy ja otaczali dostrzegli nagle błękitną poświatę powoli nań spływającą." (...)"Jestem. Tutaj, teraz jestem zaczepiona w jakiejś sekundzie istnienia Wszechświata. Zmaterializowana w postaci kobiety. Od k..
16.00 zł
Wyświetlono: 1 do 12 z 40 (4 stron)
Używamy plików cookie's zapisywanych w pamięci przeglądarki. Informacje na TEJ STRONIE