Menu
Koszyk

Zdrowie

Zdrowie

Medycyna niekonwencjonalna, medycyna alternatywna – metody leczenia wcale lub słabo akceptowane przez medycynę opartą na badaniach naukowych. Zalicza się do niej metody leczenia, które w opinii lekarzy są o wiele mniej wiarygodne niż klasyczna farmakoterapia. Część metod leczenia zaliczanych do medycyny niekonwencjonalnej ma swoje źródło w wielowiekowej tradycji (np. akupunktura, medycyna ludowa), a inne powstały stosunkowo niedawno (np. homeopatia i bioenergoterapia)

Medycyna alternatywna składa się z szerokiej gamy praktyk, produktów i terapii opieki zdrowotnej. Wspólną cechą jest twierdzenie o uzdrawianiu, które nie jest oparte na naukowych metodach. Praktyki medycyny alternatywnej są różnorodne w ich podstawach i metodologiach.  Praktyki medycyny alternatywnej mogą być klasyfikowane przez ich kulturalne pochodzenie lub rodzaje przekonań, na których są oparte. Metody mogą obejmować lub opierać się na tradycyjnych praktykach medycznych danej kultury, wiedzy ludowej, przesądów, przekonań duchowych
Alternatywne zabiegi nie są takie same, jak medycyna doświadczalna czy tradycyjna medycyna , chociaż wiele z tych ostatnich jest alternatywą w dzisiejszych czasach
Medycyna alternatywna zyskała na popularności i jest stosowana przez znaczny odsetek ludności w wielu krajach
Alternatywne diagnozy medyczne i leczenie nie są nauczane w ramach programów nauczania opartego na nauce w szkołach medycznych i nie są stosowane w żadnej praktyce, w której leczenie opiera się na wiedzy naukowej lub sprawdzonych doświadczeniach

Wiele z tego, co teraz jest zaliczane do medycyny alternatywnej, zostało opracowane jako niezależne, kompletne systemy medyczne. Zostały one opracowane na długo przed biomedycyną i wykorzystaniem metod naukowych. Każdy system został opracowany w stosunkowo odizolowanych regionach świata, gdzie nie było kontaktu medycznego z medycyną zachodnio-medyczną lub ze sobą nawzajem. Przykładami są tradycyjna medycyna chińska i ajurwedyjska medycyna w Indiach


Wybrane dziedziny medycyny niekonwencjonalnej

    akupresura – leczenie uciskiem określonych miejsc ciała
    akupunktura – leczenie igłami wbijanymi w określone miejsca na ciele
    apiterapia – leczenie produktami pszczelimi
    aromaterapia – leczenie naturalnymi olejkami eterycznymi
    bioenergoterapia – leczenie bioenergią
    homeopatia – leczenie zdynamizowanymi roztworami wodnymi danej substancji, najczęściej pochodzenia roślinnego lub mineralnego
    irydologia – diagnozowanie stanu zdrowia na podstawie wyglądu tęczówki oka
    koloroterapia – leczenie kolorami
    litoterapia – leczenie za pomocą minerałów
    metoda Batesa – metoda reedukacji, leczenia, wzroku
    ortopatia – leczenie oparte na samoregeneracyjnych mechanizmach organizmu
    radiestezja – likwidacja jednostek chorobowych za pomocą wahadeł
    sylwoterapia – leczenie poprzez pobudzenie organizmu do samoleczenia poprzez przebywanie przy drzewach i krzewach
    urynoterapia – leczenie moczem

Na podstawie źródła wikipedii

 

 

Ajurweda, uważana za „matkę wszelkiej medycyny”, naucza, że zdrowie i piękno to efekt utrzymywania równowagi pomiędzy trzema energiami znanymi jako Vata, Pitta i Kapha. Ich indywidualne połączenie tworzy niepowtarzalną równowagę w każdym z nas. Odpowiednia, codzienna troska o siebie pomoże nam w jej..
47.00 zł
Dzięki tej publikacji nauczysz się, jakie  zmiany możesz wprowadzić w trybie życia i sposobie odżywiania, aby poprawić kondycję całego organizmu. Znajdziesz tu sposoby łagodzenia różnych dolegliwości, od osteoporozy po bóle miesiączkowe, oraz historie konkretnych przypadków. Książka zawiera także ob..
46.00 zł
„Ajurweda medycyną natury” to podręcznik wykorzystywany na dwuletnich kursach medycyny ajurwedyjskiej na uniwersytetach w Indiach i Europie. Jest lekturą obowiązkową na podyplomowych studiach ajurwedy dla lekarzy medycyny zachodniej.Książka zawiera pełen opis wszystkich aspektów ajurwedy, począw..
57.00 zł
Ajurweda pokazuje jak osiągnąć i utrzymać pełnię zdrowia za pomocą diety i stylu życia. Uczy, jak za pomocą prostych sposobów dostępnych dla każdego zmienić jakość swojego życia. Wielu szuka pomocy w nowoczesnej medycynie, która ma do zaoferowania całą gamę tabletek i często nie dociera do źródła ch..
75.00 zł
Ajurwedyjska książka kucharska. Jak zdrowo żyć i dobrze się odżywiać dostarcza nowego spojrzenia na starożytną sztukę samo-leczenia. Dogłębnie omawia ajurwedyjski system żywienia oraz system trzech dosz. Kładzie nacisk na pełną wartość odżywczą potraw, ich właściwości lecznicze oraz okoliczności tak..
57.00 zł
Jak odzyskać równowagę dzięki pożywieniu Ajurweda to holistyczny system leczniczy, który naucza, że zdrowie to efekt utrzymania równowagi pomiędzy trzema energiami zwanymi wata, pitta i kapha. Właściwe odżywianie dopasowane do naszej konstytucji odgrywa w tym kluczową rolę.Książka stanowi wyjąt..
66.00 zł
Masaż ajurwedyjski to najstarsza ze wszystkich technik łagodzenia bólu, regenerowania tkanek i wspomagania leczenia wielu zaburzeń wewnętrznych. Pomaga przywrócić zdrowie i siłę, wzmacnia kondycję całego naszego organizmu. Ajurweda przywiązuje olbrzymią wagę do masażu ze względu na jego zdolność do ..
49.00 zł
Bądź piękna - zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie! Dbaj o siebie. Pielęgnuj swoją naturalną urodę. Odkryj, jak dużo radości daje samodzielne tworzenie naturalnych kosmetyków dostosowanych do własnych potrzeb. Baw się, eksperymentuj, twórz własne kosmetyki. W książce znajdziesz przepisy na natural..
75.00 zł
Encyklopedia Medycyn Świata - Tom Monte
Chwilowo brak
Wschód i Zachód o zdrowiu ciała. Encyklopedyczny przewodnik po tym, jak funkcjonuje ciało i jak może być leczone w oparciu o sześć różnych systemów medycznych: - medycynę chińską - hinduską ajurwedę - medycynę grecką - współczesną medycynę konwencjonalną - homeopatię - naturopatię...
35.00 zł
Ponad 1000 lat temu arabski filozof i lekarz Awicenna powiedział: " W arsenale lekarza powinny być trzy narzędzia: słowo. Lekarstwo i nóż" Małżeństwo Nieumywakinów to para, która większość swojego życia poświęciła tematowi zdrowia. Wspólnie dzielona pasja sprawiła, że pomogli wielu osobom w..
45.00 zł
Epidemia szczepień. Jak korporacyjna chciwość, zakłamana nauka i represyjna władza zagrażają prawom człowieka, naszemu zdrowiu i dzieciom. Przymus szczepień pozbawia ludzi wolnego, świadomego wyboru – cechy charakterystycznej dla etycznej medycyny. Niemal wszyscy Amerykanie otrzymują szczep..
39.00 zł
Wyświetlono: 1 do 12 z 25 (3 stron)
Używamy plików cookie's zapisywanych w pamięci przeglądarki. Informacje na TEJ STRONIE