Menu
Koszyk

Filozofia

Filozofia

Religia to między innymi taki zbiór twierdzeń i norm, funkcjonujący w konkretnym kontekście historycznym i społeczno-kulturowym, który dostarcza wyjaśnień i reguluje stosunek zachodzący między człowiekiem i rozmaicie rozumianą rzeczywistością nadprzyrodzoną. Religijność to odniesienie do - także rozmaicie rozumianej - transcendencji. Determinuje ono indywidualny, podmiotowy stosunek człowieka do twierdzeń i norm religii. Może on dotyczyć zarówno religii, w której kontekście przebiegała i przebiega inkulturacja jednostki, jak i innych religii obecnych w danym środowisku, choć przez tę jednostkę nieakceptowanych (w całości lub selektywnie). To ustosunkowanie wyraża się w sferze pojęć i przekonań, uczuć oraz zachowań jednostki. Sprowadza się do subiektywnego odniesienia człowieka do rzeczywistości opisywanej i wyjaśnianej w danej religii, w kategoriach takich jak sacrum, świętość czy - jak to ujął Paul Tillich - ostateczna troska (ultimate concern). Religijność można traktować jako złożoną strukturę (sądy, przekonania, przeżycia, stany emocjonalne, predyspozycje do zachowań, same zachowania). W zależności od stopnia identyfikacji podmiotu z daną religią, religijność jest w różnym stopniu wkomponowana w osobowość. Psychologowie religii wyróżniają wiele typów religijności, nazywając je także wymiarami lub orientacjami. Przykłady: podział na religijność autorytarną i humanistyczną (Fromm), wewnętrzną (dojrzałą) i zewnętrzną (niedojrzałą) (Allport).
 
Na podstawie źródła Wikipedii

 

 

Dzogczen, inaczej Wielka Doskonałość, to kwintesencja duchowych tradycji Tybetu. Jego synonimem jest Ati joga, która — wedle njingmapy, najstarszej szkoły buddyzmu tybetańskiego — stanowi najwyższy z dziewięciu pojazdów buddyzmu. Według nauk dzogczen, nasz naturalny stan jest samodoskonały od samego..
38.00 zł
Światowy bestseller!!! Książka zawiera cykl wykładów wygłoszonych przez Dalaj Lamę w Wielkiej Brytanii dotyczących najbardziej fundamentalnych kwestii - przyczyn cierpienia i możliwości tegoż cierpienia pokonania.Dlaczego znajdujemy się w takich a nie innych okolicznościach? Dokąd zmierzamy? Ja..
42.00 zł
Jeden z najbardziej znanych i szanowanych uczonych i mistrzów medytacji, Dzogczen Ponlop Rinpocze, to już VII Dzogczen Ponlopa z długiej historii tej linii. W zdecydowany sposób naucza o swojej kulturze i technikach. Jedną z jego prac jest „Wyzwalająca Inwokacja Samanthabhadry”, w której pomaga czyt..
29.00 zł
Helen Schucman - Kurs cudów
Chwilowo brak
"Kurs cudów" to dzieło epokowe. Co sprawia, że jest takie wyjątkowe? "Kurs cudów" prowadzi czytelnika ku zrozumieniu przyczyn jego WSZYSTKICH problemów. Ukazuje, że problemy te u każdego człowieka mają dokładnie to samo źródło. "Kurs cudów" objaśnia również krok po kroku sposób wyjścia z labiryntu w..
99.00 zł
Inicjacja Kalaczakry - Alexander Berzin
Chwilowo brak
Inicjacja Kalaczakry to książka będąca rozwinięciem ustnych nauk, które Alexander Berzin przekazywał podczas kilku inicjacji Kalaczakry, aby pomóc zarówno uczestnikom jak i obserwatorom w większym stopniu zrozumieć swoje doświadczenia.Kalaczakra jest systemem praktyki najwyższej tantry, mającej ..
18.00 zł
Podstawową cechą charakterystyczną Kursu cudów jako duchowości (...), jest jego monizm. Chrześcijaństwo, podobnie jak przed nim judaizm, jest dualistycznym systemem myślowym, w którym Bóg i świat, duch i materia współistnieją jako oddzielne stany i obydwa są rzeczywiste. Rzeczywistość widziana jest ..
25.00 zł
W książce „Kryształ i ścieżka światła” Namkhai Norbu przedstawia ścieżkę duchową z punktu widzenia nauk dzogczen. Oprócz wykładu książka zawiera elementy autobiografii autora oraz podstawą ikonografię i terminologię dzogczen. Opisuje również, jak sam zdobywał wykształcenie i jak spotkał się ze swoim..
25.00 zł
Nie jest to kolejna książka o buddyzmie opracowana przy pomocy procesora tekstów. Jest to zapis dokonany w sytuacji, w której buddysta dzieli się swym doświadczeniem z innymi, tak samo jak nauka Buddy to dokonany przez innych zapis doświadczeń, którymi dzielił się Budda. Słowa Sangharakszity kryją w..
17.00 zł
Tajemne Nauki Jezusa Chrystusa część 1 - Prawdziwa Dobra Nowina - Abo Polak
Chwilowo brak
Książka zachęca do dokonania pewnych przemyśleń na temat sensu i celu życiu, jego jakości i własnych pragnień. Co rzeczywiście stanowi istotę naszego szczęścia. Zachęca do poszukiwania odpowiedzi na pytania fundamentalne: po co się rodzimy, żyjemy i umieramy? Kim naprawdę jesteśmy? Czy rzeczywiście ..
30.00 zł
Tajemne Nauki Jezusa Chrystusa część 2 - Droga do Nieśmiertelności - Abo Polak
Chwilowo brak
Jakie tajemnice skrywają Ewangelie? Dlaczego ich prawdziwe znaczenie zostało ukryte pod niezrozumiałą dla większości współczesnych ludzi symboliką i metaforyką? Jak pod tą zewnętrzną, fabularną warstwą odkryć przekaz – pojąć znaki, przesłanie, które ze sobą niosą? Czy każdy z nas może tego dokonać? ..
33.00 zł
Tsultrim Allione urodziła się w Maine (USA). Na buddyjską mniszkę wyświęcił ją w 1969 roku w Bodhgaja J.Ś. Karmapa. Po trzech i pół roku zwróciła ślubowania i powróciła do USA. Nadal studiowała nauki Buddy i praktykowała medytację pod kierunkiem znakomitych mistrzów, do których należeli m.in. Chogya..
40.00 zł
Tulku Urgjen Rinpocze - Powtarzając słowa Buddy
Chwilowo brak
W "Powtarzając słowa Buddy" Tulku Urgjen Rinpocze ukazuje ścieżkę do oświecenia, która jest niczym innym jak stopniowym odkrywaniem przebudzonego stanu, zawsze obecnego w nas samych. Z życzliwością i błyskotliwością urzeczywistnionej istoty opisuje w przejrzysty, niepozbawiony humoru sposób zasadnic..
29.00 zł
Wyświetlono: 1 do 12 z 15 (2 stron)
Używamy plików cookie's zapisywanych w pamięci przeglądarki. Informacje na TEJ STRONIE